Aizkustinošo filmu “Ručs un Norie” demonstrēs Talsos

Sākot ar 10.jūliju kinoteātrī “Auseklis” Talsos aicinām uz Ināras Kolmanes un Filmu studijas DEVIŅI dokumentālo filmu “Ručs un Norie”. Tā stāsta par suitu sievas Ruča un japāņu studentes Norie aizkustinošo draudzību. Kino kritiķi nosaukuši filmu par vienu no šā gada atmiņā paliekošākajiem latviešu dokumentālā kino notikumiem. Savukārt skatītāji ir sajūsmā un līdz asarām aizkustināti par sirsnību un pozitīvismu. Filmas pirmizrādē Rīgā, kinoteātrī “Splendid Palace” kājās stāvot nerima aplausi. Šobrīd sociālajos tīklos viens otru mudina filmu skatīties kopā gan lieliem, gan maziem un vēlas iekļaut filmu savās mājas labāko filmu kolekcijās.

 

Filma “Ručs un Norie” izvirzīta Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvi „Kilograms kultūras” kā viens no šī gada izcilākajiem notikumiem Latvijas kultūrā un par to skatītāji var balsot internetā http://www.lsm.lv/lv/kgkulturas/balsojums/ .

 

Filmu demonstrēs 10., 11., 12., 15. un 16. jūlijā pulksten 18:00 un 20:00. Tuvāku informāciju par seansu laikiem var iegūt mājas lapā http://www.talsi.lv/kino-repertuars

 

  “Ručs un Norie” Treileris

 

Filma “Ručs un Norie” ir stāsts par divu eksotisku pasauļu sastapšanos, kas uzšķiļ pārsteidzošu emocionālu un dvēselisku radniecību. Antropoloģijas maģistratūras studente Norie Tsuruta no Japānas ierodas Latvijā, lai pētītu un rakstītu savu maģistra darbu par suitu novadu. Te viņa satiek vienu no vecākajām suitu sievām Mariju Steimani, sauktu par Ruču, kura nezina ne vārda angliski, toties dzied. Norie iemācās latviešu valodu un dziesmas. Un antropoloģiskā interese pamazām pārvēršas patiesā gara tuvībā, kas neapdziest pat tad, kad Norie ir spiesta atgriezties Japānā. Turpmāk Latvija un Japāna ir saistītas ar neredzamu un ļoti personisku pavedienu – Ručs raizējas par Norie „tur, tālumā” un uztraucas par katru zemestrīci Japānā. Bet Norie sauc Ruču par savu Latvijas vecmāmiņu, vēlas atgriezties un savā dzimtenē iet uz futbola spēli latviešu tautastērpā un kopā ar draugiem sauc: „Sarauj, Latvija!”.

 

Zanes Balčus recenzijā “Latvijas Avīze” raksta: “Nebaidos apgalvot, ka Ināras Kolmanes dokumentālā filma “Ručs un Norie” ir viens no šā gada atmiņā paliekošākajiem latviešu dokumentālā kino notikumiem. Japāņu studentes Nories un suitu sievas, iesauktas par Ruču, draudzība, pat dvēseļu radniecība, daudz atklāj par mūsu attieksmi pret tradīcijām, citu kultūru, ciešu draudzību, kas stāv pāri valodas un attāluma robežām.”

 

Savukārt Kristīne Matīsa recenzijā laikrakstā “Kultūras Diena” atzīmē: “Inārai Kolmanei izdevies ieskatīties dziļāk un ieraudzīt vairāk. Varbūt banāli skan, bet šī filma uzskatāmi apliecina, ka pa īstam cilvēki saprotas un pievelkas ar sirdi, nevis valodu. Maz ticams, ka japāniete Norie, īpaši sākumā, kaut ko vispār saprot no Ruča runāšanas.” Kino kritiķe uzsver arī mūzikas, skaņu režijas un aizkadra balss lomu, lai saprastu jaunās japānietes īpašo attieksmi pret Latviju un Ruču. Viņa raksta: “Vērojot absolūti patieso interesi, ar kādu Norie pārzīmē kladītē tautastērpa blūzi vai pieraksta dažādu piena produktu nosaukumus, rūgušpienu ieskaitot, mācās suitu dziesmu vārdus un apskata Ruča "visādos zīdeņus" un "govskuņģus", neviļus jāsāk domāt – vai mēs redzam to pašu, ko viņa? Vai tomēr jānāk vienam cilvēkam no zemeslodes otras puses un jāpasaka mums, cik tas svarīgi?””

 

Filmas režisore Ināra Kolmane stāsta: “Filma ir kultūrvēsturisks un tai pat laikā mūsdienīgi aktuāls un vitāls stāsts, kurā Ruča dzīvi un gadsimtiem nosargātās Suitu un Latvijas tradīcijas cenšas izzināt, izprast un mācīties Norie, kura pārstāv citu paaudzi, atšķirīgu mentalitāti un kultūru. Notiek savstarpēja ieklausīšanos savā un otra cilvēka būtībā. Ne mazāk saistošas un interesantas ir filmas epizodes, kas tapušas, sekojot Norie ikdienai Japānā.”

 

Filmas režisores un scenārija autores Ināras Kolmanes filmas vienmēr ir gaidītas un plaši apmeklētas. Viņas iepriekšējās nesenās dokumentālās filmas “Pretrunīgā vēsture”,Mans vīrs Andrejs Saharovs” un pilnmetrāžas spēlfilma “MONA” izpelnījušās atzinību arī starptautiskos filmu festivālos.

 

Filmas “Ručs un Norie” galvenais operators ir Andrejs Verhoustinskis, montāžas režisore Līga Pipare, muzikālo noformējumu veidojuši Pēteris Pāss, Mārtiņš Miļevskis un Rihards Kolmanis, skaņu režisori Jānis Juhņēvičs un  Ilvars Veģis, izpildproducente Marta Romanova, producenti Jānis Juhņēvičs, Ināra Kolmane un Marta Mannenbach. Filmā izmantots Uģa Prauliņa skaņdarbs no albūma “Pagānu gadagrāmata”. Producējošā studija - Filmu studija DEVIŅI.

 

Filmas veidošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Liepājas kultūras pārvalde, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un vēstniecība Japānā, ETP grupa Eiropas Parlamentā, SIA Stenders, SIA Amserv Motors, VAS Latvijas dzelzceļš, SIA LDZ CARGO, AS Latvijas Finieris, AS Capital, SIA Europeum. Sadarbības partneri ir Biedrība Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, Etniskās kultūras centrs SUITI un Latvijas Avīze.

                        

Papildus informācija:

Marta Romanova, filmu studija "DEVIŅI", filmas "Ručs un Norie" izpildproducente,

e-pasts: marta.rova@gmail.com , mob. 26475178

 

 

(Īsāka filmas sinopse - Filma “Ručs un Norie” ir stāsts par divu pasauļu satikšanos – jauna japāniete Norie antropoloģijas studiju gaitā nonāk pie vecas suitu sievas, kuru draugi sauc par Ruču. Valodu nezināšana nav šķērslis dvēseļu radniecībai, un šķietami vienkāršais stāsts iegūst dziļu un aizkustinošu dimensiju -Ručs turpmāk uztrauksies par katru zemestrīci Japānā, bet Norie savā dzimtenē iet uz futbola spēli latviešu tautastērpā un kopā ar draugiem sauc: „Sarauj, Latvija!”)10.07.2015

Pievienotie attēli