Ārlavas bānīša svētki “Apstādināsim laiku”

Meistars Igurds Baņķis aicina lielus un mazus uz Ārlavas bānīša svētkiem ar devīzi „Apstādināsim laiku!” 11.jūnijā plkst. 12.00 amatnieka sētā “Kauliņi” Valdemārpilī.

Būs izklaides un pārsteigumi - Bānīša ievilkšanas atrakcija, muzikantu priekšnesumi, izjādes ar jātnieku sporta kluba „Potenciāls” zirgiem un izsole – pārsteigums. Saimnieces aicinātas ņemt līdzi savus pašceptos gardumus, lai piedalītos mājas kūku konkursā. Cienastā būs zupa un citi našķi. Protams, visas dienas garumā būs iespēja vizināties ar Ārlavas koka bānīti.

Ārlavas bānītis ir vienīgais privātais mazbānītis Latvijā. Tā pieturvieta ir „Ārlava”, sliežu garums – 735 m, brauciena ilgums 30 min ar Igurda stāstījumu. To veidojis Igurds Baņķis kopā ar meistardarbnīcas „Zeļļi” audzēkņiem un draugiem.

Igurds Baņķis izpētījis, un to atceras arī vecākā paaudze, ka agrākajā Ārlavas pagastā, ir gājuši divi mazbānīši – viens tuvu Ārlavas baznīcai 1921. gadā, otru 1932. gadā uzbūvēja maršrutam Roja – Valdemārpils – Talsi. Meistars nospriedis, kāpēc lai tas nebūtu arī mūsdienu ainavā, pa savam uzbūvēts: „Bānītis apstiprina manu dzīves pieredzi un varēšanu, un Ārlavas vēsturisko varenību.”

Ar savu aizrautību viņš nopietni ieinteresēja savus mācekļus, un trīs to izvēlējās par sava diplomdarba tēmu. 2009. gada 26. maijā gatavo diplomdarbu vērtēja speciālistu komisija, vienprātīgi atzīstot Edgara Roņa, Gata Cielava un Deivida Jēkabsona veikumu par teicamu. 2013. gada 16. aprīlī mazbānītis izkustināts pa jauno sliežu klājumu. 2013. gada 29. maijā svinīgi tiek atklāts Ārlavas bānītis.

“Ārlava” tulkojumā “auglīga zeme”. Tā vienmēr ir bijusi izglītotu dižgaru dzīvesvieta. Šeit amatniecības atdzimšanai tiks celts akmens krāvums “OLA”, kura pamatakmens un kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm tika ielikti šī gada martā. Visi, kas vēlas pielikt savu roku krāvuma veidošanai, aicināti līdzi ņemt akmeni.

Atbalsts – 5 EUR, bērniem līdz 15 gadiem – bez maksas.10.06.2016

Pievienotie attēli