Mēs patiesi esam mākslas pilsēta

Mākslas dienām Talsos ir pozitīva inerce, kas 15. aprīlī Talsu novada muzejā atkal kopā pulcēja vizuālās mākslas cienītājus. Šajā dienā muzejā tika atzīmēti vairāki svētku notikumi par godu 101. gadadienai, kad Talsi, Sabile un Valdemārpils no miestiem kļuva par pilsētām: Talsu novada pašvaldības iedibinātās Žaņa Sūniņa prēmijas vizuālajā mākslā pasniegšana, Mākslas dienu kopizstādes atklāšana, Maijas Laukmanes grāmatas „Pakalni pilsētas vaibstos" atvēršanas svētki un gleznotājas Signes Vanadziņas gleznu izstādes „Kurš gadalaiks?” atklāšana.

„Būtu dīvaini, ja es, dzīvojot Talsos, laiku pa laikam neuzrakstītu kādu grāmatu par Talsiem,” teica Maija Laukmane, iepazīstinot klātesošos ar savu jaunāko grāmatu „Pakalni pilsētas vaibstos”.  Kopš Maijas Laukmanes iepriekšējās pilsētas grāmatas izdošanas ir pagājuši pieci gadi. „Man nepatīk frāze „cilvēks ar putniem”, bet gan – „cilvēks, no kura putni nebaidās, kuram putni lido klāt un nemet līkumu. Mēs patiesi esam mākslas pilsēta: dejotāji savu stāstu izstāsta kustībā, mākslinieki katru dienu savu stāstu pilsētai velta ar dažnedažādām krāsām. Tā ir būtiska lieta – dzīvot pilsētā nevis īgstot, nevis nīgrojoties, jo ar mīnusa zīmēm tāpat ir pilna pasaule, bet gan saredzot sev apkārt ko tādu, par ko otram pateikt paldies un par ko pašam priecāties. To es arī mēģināju ielikt šajā grāmatā – skatoties uz pilsētu un redzot, cik mūsu pilsēta ir skaista. Imants Ziedonis ir teicis: „Talsi ir izcili skaista pilsēta, jo daba to tā ir vēlējusi.” Bet es gribu teikt – mēs paši – cilvēki – to tā vēlamies. Grāmatas lapaspusēs eju cauri pilsētai, skatos un vēroju,” atzīst dzejniece. Grāmatā Maija Laukmane stāsta nevis par deviņiem pakalniem, bet gan 12 – arī Bankas kalnu, Kalna ielas kalnu un Grunska kalnu. „Mēs esam cilvēki – skaistā pilsētā dzīvojoši – un tādi cilvēki, lai Dievs dod, kuriem putni lido klāt,” visiem klātesošajiem vēlēja dzejniece.

Maija Laukmane, pūšot "laimes burbulīšus"

Šogad mākslas dienu kopizstādē piedalās 35 mākslinieki. „Ir sācies pavasaris un jāsāk domāt par vasaras radošajiem piedāvājumiem. Viss notiek kā jau katru gadu, bet pozitīvi – jo nav stagnācijas un ir jauni mērķi, ko izvirza ritošais laiks,” atklājot Mākslas dienu kopizstādi sacīja izstādes galvenā kuratore un māksliniece Guna Millersone.

Talsu novada pašvaldības iedibināto Žaņa Sūniņa prēmiju vizuālajā mākslā šogad par sekmīgiem radošajiem sasniegumiem 2017./ 2018. gadā saņēma talseniece Ance Gricmane. Māksliniece ir dzimusi un mācījusies Talsos, šobrīd ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Ances glezniecība strauji progresē, māksliniece strādā ļoti ražīgi ar lielu mērķtiecību un neatlaidību. „Prieks, ka Talsu mākslas jomā arvien ienāk jauni mākslinieki,” pasniedzot apbalvojumu teica Talsu novada domes priekšsēdētājs Edgars Zelderis. Katrai Ances personālizstādei ir pārdomāta koncepcija un tās realizācija. Māksliniece iedvesmojas no mūzikas, kā piemēram, Raimonda Tigula darbiem. Izstādēs bieži vien notiek reāla sadarbība ar komponistiem, radot uz vietas mūzikas vizualizācijas paraugus. Ance Gricmane, saņemot apbalvojumu, neslēpa gandarījumu: „Tas man ir nozīmīgi, ka mana pilsēta, kurā esmu dzimusi un augusi, atzīst to, ko es daru.” Ances darbi eksponēti arī ASV, Beļģijā, Zviedrijā un Baltkrievijā.

Ance Gricmane, Žaņa Sūniņa prēmijas vizuālajā māksla saņēmēja 2017./2018. gadā

Tradīcija Talsu novadā apbalvot māksliniekus par sasniegumiem vizuālajā mākslā tika iedibināta 2004. gadā gleznotāja Žaņa Sūniņa 100 gadu jubilejā. Prēmija tiek piešķirta māksliniekiem par aktivitātēm, augstvērtīgiem sasniegumiem, spilgtu un radošu devumu vizuālajā mākslā iepriekšējā gadā vai nopelniem ilgākā laika posmā. Šīs prēmijas mērķis ir, sniedzot finansiālu atbalstu, veicināt augstvērtīgus sasniegumus mākslā.

Teksts un foto: 
Marta Rake-Lasmane, sabiedrisko attiecību speciāliste17.04.2018

Pievienotie attēli