Muzeju nakts pasākumi ar tēmu „Šūpulis”

Sestdien, 19.maijā Talsu novada muzejs un Latvijas Lauksaimniecības muzejs gaidīs apmeklētājus no 19:00 līdz pusnaktij. Šogad muzeju nakts pasākumus caurvij šūpuļa tēma.

Talsu novada muzejā

Starptautiskajā muzeju dienā, 18. maijā, Talsu novada muzejs būs atvērts apmeklētājiem no plkst. 10.00 līdz 17.00.

11.00 ikviens gaidīts Talsu novada muzeja speciālistu pētniecisko darbu lasījumos. No pēdējo divu gadu laikā pētītajām tēmām, vienuviet uzzināsim par arheoloģiskajiem pieminekļiem un to pētniecību Talsu novadā, 19. gs. beigu līdz 1918. gadam pastāvošo biedrību dokumentiem Talsu novada muzeja krājumā, 18. novembra svētku divdesmitās gadadienas svinībām Talsos, Žaņa un Martas Sūniņu devumu, pārejas posmu no „brīvās” Latvijas uz padomju „brīvību”  1940.–1941. gadā, padomju varas cīnītāju kapiem Talsos, Talsu rajona pionieru štāba darbību no 1959. līdz 1965. gadam, rododendru karali – Rihardu Kondratoviču un 1988. gada akciju „Kamparkalns”. Pēc lasījumiem paredzēta jaunieguvumu izstādes atklāšana.

 

19. maijā Talsu novada muzejs 13. reizi piedalīsies starptautiskajā akcijā „Muzeju nakts”.  Muzejs būs atvērts apmeklētājiem 19.00–24.00.

Šoreiz mūsu valsts 100. jubilejas gadā visu Latvijas muzeju vienojošais moto izvēlēts atbilstoši tēmai  „Šūpulis”. Valsts svētku nozīmīgums palīdz atcerēties, ka valsts ir vērtība un mēs kā tauta veidojam tās kodolu. Ievērojot moto simbolisko, vēsturisko un filozofisko nozīmi, Talsu novada muzejs ieplānojis  akcentēt šūpuli kā mūsu nācijas un valsts pamatu – pirmsākumu. Sākums ir ģimene. Tai atvēlēta ekspozīciju etnogrāfiskā daļa, kuru atdzīvinās un  papildinās krustabu rituāls folkloras kopas „Talsi” izpildījumā.

Mākslas mīlētājus iepriecinās tikšanās ar zviedru māksliniecēm viņu veidotajā izstādē „Ģimene. Pasaule. Visums”.

Kino cienītājiem tiks piedāvāta jaunā Raita un Laura Ābeļu dokumentālā filma ar vēsturiskās realitātes inscenējumiem par 13. gadsimta baltu tautām – „Baltu ciltis”.

Ik gadu Muzeju naktī ir kāds īpašais notikums –  pārsteigums, kulminācijas brīdis. Muzeju nakts apmeklētāji šoreiz varēs baudīt īpašu koncertu, kurā muzikālo sniegumu dāvās divi talantīgi Latvijas pianisti – Vestards Šimkus un Toms Juhņevičs. Mākslinieku sniegumu labā kvalitātē būs iespējams dzirdētu visās muzeja zālēs un arī ārpusē esošie klausītāji. Latvijas simtgadi vajag svinēt, atceroties valsts tapšanu, kā arī lepojoties ar talantīgiem cilvēkiem, kuru šūpulis ir Latvijā un kuri turpina nest Latvijas vārdu pasaulē ar saviem talantiem un radošajām izpausmēm. Koncertu varēsim baudīt, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda Kurzemes kultūras projektu konkursa atbalstam.

Šūpuļa tēma caurvij visas pasākuma norises. Pieminēts būs arī Latvijas valsts dibināšanas laiks 1918. gada 18. novembrī. Pateicoties patiesu vēsturisku personu atmiņu stāstiem, pēc 1930. gadu laikrakstu materiāliem sagatavotajā scenārijā būs pirmreizēja iespēja ielūkoties improvizētā 1918. gadā dzīvojušo talsenieku vidē – Ernesta Kundziņa drogu veikalā Talsos, Lielajā ielā 2. Šīs vietas un notikuma akcents izvēlēts tādēļ, ka veikala īpašnieks un Talsu pilsētas galva (no 1918.–1919. gada 4. janvārim) 1918. gada 19. novembrī sava veikala  logā izlicis čewtrus mazus sarkan-balt-sarkanus karodziņus, lai paziņotu Talsu iedzīvotājiem par neatkarīgas Latvijas valsts nodibināšanos. Patriotisma apliecinājumam bijusi dzīvības cena. Būs radošas aktivitātes saistībā ar Latvijas valsts simboliku un Talsu vēsturi.

Muzeju nakts pasākuma laikā ārpusē pie muzeja darbosies kafejnīca.

Ieeja apmeklētājiem abos muzeja svētkos būs bez maksas.

Gita Japiņa, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību

 

Muzeju nakts pasākums Latvijas Lauksaimniecības muzejā

19. maijā 19.00 Latvijas Lauksaimniecības muzejs Talsos, Celtnieku ielā 12, aicina apmeklēt tradīcijām bagāto Muzeju nakts pasākumu „No šūpuļa ārā un pāri slieksnim”.

Muzeju nakts pasākumu 19.00 atklāsim kopā ar folkloras kopu „Talsi” un izzināsim vienu no cilvēka mūžagodiem „Krustabas”.

21.00 muzeja apmeklētājus ar uzvedumu „Pastalas un dziesmas šūpulī” priecēs Talsu Valsts ģimnāzijas Latviskās jaunrades klubs „Savējie”.

Savukārt muzeja telpās darbosies amatnieku, rokdarbnieču un mājražotāju tirdziņš, kā arī būs apskatāmas jaunās un patstāvīgās izstādes un ekspozīcijas.

Katras tautas un nācijas pastāvēšanu nodrošina šūpulis. Valsts dibināšanas un pastāvēšanas jēga rodama rūpēs par ģimenes, dzimtas un tautas šūpuli. Muzeju naktī godināsim šūpuļu darinātājus, sargātājus un šūpotājus! Muzeju nakts ietvaros Latvijas Lauksaimniecības muzejā tiks atklāta izstāde „Tas sākās tā…”. Tas ir stāsts par notikumiem un personībām, kas stāvēja pie Latvijas valsts šūpuļa.

Pasākumā ieeja bez maksas.

Sandra Vronovska, LLM krājumu glabātāja19.05.2018