Pedvāle atzīmē 15 gadadienu kopš pirmā čuguna skulptūru simpozija

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā sācies starptautisks tēlniecības simpozijs „Čuguns. Akmens”, kura laikā taps deviņi monumentāli tēlniecības darbi. Mākslinieki savos darbos radoši savienos divus tēlniecības materiālus – čugunu un akmeni. Simpozijā piedalās Temzija Ringlere, Ārans Šmits, Daniels Postellons, Peidža Henrija, Elizabete Helfere un Bens Folejs no ASV, Viktors Kopačs no Baltkrievijas.

Šogad Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā atzīmē 15 gadus, kopš Latvijas mākslā ienāca čuguns kā tēlniecības materiāls. 1999. gada vasarā ASV tēlnieku Karla Billingsleja un Keneta Peina vadībā Pedvālē pirmo reizi tika kausēts čuguns mākslas darbu radīšanas vajadzībām. Pedvālē čuguna tēlniecības simpoziji ir notikuši vairākkārt, un tajos tapušie darbi apskatāmi Pedvāles parkā. Atzīmējot piecpadsmito gadskārtu kopš pirmā Pedvāles čuguna tēlniecības simpozija, arī šogad simpozija „Čuguns. Akmens” laikā tēlnieki Ojārs Feldbergs, Kens Peins un Karls Billingslejs veidos monumentālus tēlniecības darbus, kuri papildinās Pedvāles muzeja brīvdabas ekspozīciju.

Čuguna mākslas kustība aizsākās ASV pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados, radot iespēju māksliniekiem ar salīdzinoši lētiem un vienkāršiem līdzekļiem veidot metāla skulptūras. Ar laiku čuguns tēlniecībā tika izmantots arvien plašāk un daudzpusīgāk, tika organizēti vērienīgi simpoziji, semināri un darbnīcas. Kopš 1988. gada ASV un vēlāk arī citur pasaulē notiek čuguna tehnoloģijai un estētikai veltītas konferences. ASV izplatītā čuguna skulptūru liešana ir arī performatīvs process, un tā laikā ir iespējams vērot vizuāli krāšņu un iespaidīgu liesmu, dzirksteļu un plūstoša metāla izrādi, kā arī jaunu mākslas darbu rašanos šī procesa rezultātā.

Simpozija „Čuguns. Akmens” laikā tapušo darbu atklāšana notiks 20. jūnijā. Ar šo notikumu Pedvālē sāksies arī 7. Starptautiskā laikmetīgās čuguna mākslas konference, kura ilgs no 20. jūnija līdz 24. jūnijam. Šajā laikā konferences dalībniekiem būs iespēja apmeklēt lekcijas un paneļdiskusija gan par tēlniecību un čuguna kausēšanu, gan Latvijas vēsturi, kultūru un kultūrvēsturisko mantojumu, kā arī vērot dažādus paraugdemonstrējumus un gūt praktisku pieredzi.

 

Konference noslēgsies Jāņu naktī ar krāšņu čuguna kausēšanas performanču un ugunsskulptūru  izrādi „Čuguna vainags” visas nakts garumā. 28.05.2014

Pievienotie attēli