Simgades noslēdzošā filma “1906” kino “Auseklis”

Latvijas Simtgades noslēdzošā spēlfilma “1906” Talsu kinoteātrī “Auseklis” būs skatāma no 15. marta. 22. martā 18:00 pirms seansa tikšanās ar filmas radošās grupas pārstāvjiem.

“1906” ir noslēdzošā spēlfilma programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma: “Priecājos, ka veiksmīgo un žanriski daudzveidīgo programmu Latvijas filmas Latvijas simtgadei noslēdz Gata Šmita darbs “1906”, jo šī filma piedāvā neierastu rakursu uz 1905.-1906. gada notikumiem. Tas ir stāsts ne tikai par konkrētu Latvijas vēstures posmu, bet arī par tālaika radošo bohēmu un jauniem cilvēkiem – dēkaiņiem, avantūristiem un riska cienītājiem; arī viņi ir piedalījušies vēstures veidošanā, lai gan nebūt ne ideālu, bet gan sava rakstura dēļ. Atzīstami, ka Latvijas kino strādā režisors Gatis Šmits, kurš piedāvā asa sižeta darbu un vēlas strādāt Latvijas kino joprojām tik retajā vēsturiskās piedzīvojumu drāmas žanrā”.

Filmas režisors Gatis Šmits ir pazīstams ar filmu “Seržanta Lapiņa atgriešanās” un izrādēm Jaunajā Rīgas teātrī. Scenārijs krimināldrāmai “1906” tapis kopā ar scenārija līdzautori – Martu Elīnu Martinsoni, balstoties uz Ingas Rozentāles lugu “1906. Trakāk vēl kā piektā gadā.”

 ““Piektais gads” bija viens no retajiem brīžiem vēsturē, kad latvieši aktīvi iesaistījās bruņotā pagrīdes cīņā. Segvārdi, konspiratīvie dzīvokļi, pārdrošas bruņotas operācijas, revolūcijas romantika un turpat blakus - pārgalvība, nejaušība, nodevība un nāve. Tas ir brīnišķīgs pamats žanra kino un tāpēc studijā “Tanka” ir tapusi krimināldrāma – ar spriedzi, asa sižeta ainām un negaidītiem pavērsieniem. Vienlaikus filmā skan arī romantiska, liktenīga stīga,” stāsta režisors Gatis Šmits

“1906” ir ansambļa filma un tajā piedalās vesela virkne lielisku Latvijas aktieru. Galvenā personāža – ierindas kaujinieka lomā iejūtas Liepājnieks Mārtiņš Kalita, līdztekus viņiem pavisam spilgti ir Inese Pudža, Kaspars Zvīgulis, Toms Auniņš, Kaspars Dumburs un  Gatis Gāga, citās nozīmīgās lomās redzami -   Lauris Dzelzītis, Inese Kučinska, Mihails Samodahovs un vēl citi. Bez profesionāliem aktieriem filmā ir piedalījušies vairāk kā 800 masu skatu dalībnieku.

Filmas operators ir Jurģis Kmins, bet mākslinieki: Rūdolfs Baltiņš un Mārtiņš Straupe, radījuši filmai suģestējošu vēsturisko telpu. Tik pat liela nozīme autentiskuma sajūtai filmā ir modes mākslinieces Keitas veidotajiem kostīmiem.

Filmā ”1906” dzirdama būs komponista un sitaminstrumentālista Riharda Zaļupes speciāli filmai sacerētā un ierakstītā mūzika.

Spēlfilmu „1906” finansiāli atbalsta Nacionālais kino centrs. Filma top studijā „Tanka”, un tās tapšanā palīdzību un atbalstu sniedz BBpost production, Spline, Kristīne Kalniņa, 3D lab, Krāsu Serviss, Liepājas pašvaldība, SDG Lightning, BB rental, Clear Channel Latvia, ziņu portāls “Delfi”, Baddog,  Kaņepes Kultūras centrs, Liepājas universitāte, Liepājas teātris, Borjomi, Burka, RentPoint, Rīgas Satiksme, Visi Savējie, Veikals “Poga”, Galerija “Romas Dārzs”, Douglas, Transport for Events, Sound Department, Valmiermuižas alus, Gandrs, Liepājas Olimpiskais centrs, Cēsu alus, Viesu nams Pērlīte, Rīgas Kinostudija, Kristāla Kurpīte, Drēbju Skapis, RDA un citi. Filmas izplatītājs Latvijā ir uzņēmums „ACME Film”.

Biļetes pieejamas Biļešu serviss tirdzniecības tīklā, arī Talsu novada tūrism ainformācijas centrā (Lielā ielā 19/21). 

Krimināldrāmas ”1906” reklāmas rullītis 
22.03.2019