Taku skriešanas sacensībās "Talsu pauguraines Stirnu buks'2015" iepazīs Vanemas pauguraines apkārtni

25.jūlijā pie Talsu ezera Talsos [jā, jā, Jūs nepārklausījāties – pilsētā!] pulcēsies tūkstotis taku skriešanas mīļotāju no visas Latvijas un ne tikai, lai četrās dažāda garuma distancēs iepazītos un izbaudītu Talsu jeb Vanemas pauguraines apkārtnes takas!

Lai arī taku skrējiens "Talsu pauguraines Stirnu buks '2015" ir atsevišķas sacensības, tās ietilpst un būs jau ceturtais posms taku skriešanas sacensību seriālā "Stirnu buks'2015". Taku skriešanas sacensību seriāla pirmais posms notika aprīļa sākumā Garkalnes mežos, maija beigās tika izskrietas takas Abavas senlejā, jūnijā taku skrējēji viesojās pie Zebrus ezera, bet jūlijā skrienot tiks izbaudīta Talsu pauguraine, savukārt sezona noslēgsies Šlokenbekas muižā, izskrienot mistiskā Āžu kalna apvidu.

Talsu pauguraine ir viens no Ziemeļkurzemes dabas apstākļu ziņā daudzveidīgākajiem apvidiem ar izteikti paugurainu reljefu, vairākiem nelieliem, bet dziļiem ezeriem. 52% no teritorijas aizņem meži (skujkoku un jauktu koku), nereti sastopami introducētu koku stādījumi.

Ziemeļkurzemes mazpilsēta Talsi ceļotājam ir pazīstama kā deviņu pakalnu pilsēta – te arī sāksim savu skrējienu, bet varbūt retais zina, ka tikpat jauka un romantiska ir arī pilsētas apkārtne, kas ietilpst Ziemeļkursas augstienes Vanemas paugurainē. Te pāri kalniem un lejām ved līkumoti ceļi, paugurus rotā stalti ozoli un kuplas mežābeles, zaļo egļu sienu ieskauti debesīs raugās ezeru spoguļi ar purvainām piekrastes joslām, pakalnu desmitus klāj pļavas un birzis, veco mežaudžu ieskauti dižojas dižskābāržu, lapegļu, duglāziju un sarkano ozolu simtgadīgi stādījumi. Talsu pauguraine ceļotāju aicina mirkli pakavēties zaļajā dabas pasaulē, pasapņot Sirdsezera un Sapņezera ūdensrožu ieskautajos krastos, izbaudīt mieru un klusumu "Jāņkalnu" māju apkārtnē, uzklausīt teikas un nostāstus par seniem un ne tik seniem laikiem.

Dabas parks "Talsu pauguraine" ir Natura 2000 – visā Eiropā retu un apdraudētu augu un dzīvnieku sugu dzīves vieta.

Kāpēc starts pilsētā, ja līdz šim Stirnu buks ir lecis tikai ārpus pilsētvides? Šis taku skrējienu seriāla “Stirnu buks” posms atšķirsies no pārējiem, jo ievērojama trases daļa līkumos pilsētvidē! Starta-finiša zona tiks izvietota Pilsētas laukumā pie Talsu ezera, bet trases pirmie kilometri vedīs pa Talsu pilsētas takām!!! Reljefa dažādības un ainaviskā krāšņuma ziņā Talsiem nav līdzīgas pilsētas. Krāšņā daba – pauguri, ezeri – papildina ar sīkām ēkām piepildīto ainavu. Pagalmu dziļumā divstāvu saimniecības ēkas. Koka ēku vidū ir arī divstāvu un trīsstāvu mūra celtnes, kurām gandrīz visām ir divslīpju jumti ar nošļauptiem galiem. Šādi jumti Talsiem ir tik ļoti raksturīgi kā nevienai citai Kurzemes pilsētai. Krāšņā daba – pauguri, ezers – papildina ar sīkām ēkām piepildīto ainavu. Turklāt Stirnu buks ļoooti vēlas atrādīt taku skrējējiem vismaz dažus no Talsu deviņiem pakalniem – Talsu pilskalns, Ķēniņkalns, Leču kalns, Tiguļu kalns, Sauleskalns, Baznīckalns, Krievragkalns, Vilkmuižas kalns, Dzirnavkalns. Ko neizskriesiet sacensību dienā, varēsiet izstaigāt pēc tam!

Distances ir piemērotas visiem meistarības līmeņiem un izturības sliekšņiem, jāpiebilst, ka aizvien vairāk taku skriešanas seriālā var manīt dalībniekus, kas ne tikai sacenšās par augstām vietām, bet izbauda trasi lēni skrienot, ejot vai nūjojot! Gaidīti tiek visi!

Bērni līdz 10 gadu vecumam skries ~1000m garas "Talsu ezera Susurs" distances, skrējēji-iesācēji un ne tik pārliecinātie dosies ~9km garajā "Ķēniņkalna Zaķis" distancē. Trase aplīkumos Vilkumuižas un Talsu ezerus, liks uzkāpt gan ezera pakājē snaudošajā Talsu pilskalnā, gan apciemot pavisam netālu esošos Tiguļkalnu, Sauleskalnu, Ķēniņkalnu.

Abu garāko distanču dalībnieki tikmēr attālināsies no Talsu pilsētas, lai dotos Vanemas pauguraines virzienā, izbaudījuši Talsu biatlona - slēpošanas sporta kluba labiekārtotās trases, nedaudz pasapņojuši Sapņezera krastos, skrējēji trauksies sprinta etapa "Stirnu buka Kalnu karalis un karaliene" posmā, kas sāksies netālu no Mācītājmuižas un finišēs pēc pārsimts metriem pie K.F.Amendas piemiņas vietas - K.F.Amenda (1771-1836) bijis mācītājs, vijolnieks un slavenā komponista Ludviga van Bēthovena tuvs draugs.

Īsi pirms Talsu – Jūrmalas šosejas šķērsošanas distances ~19km "Talsu pauguraines Stirnu buks" leks mājup uz finišu, kamēr jestrākie distances ~34km "Kamparkalna Lūsis" dalībnieki pieveiks Rudus kanjonu, Kaparkalna, Jāņakalna un Vanagkalna takas!

Sīkāks distances apraksts šeit!

Lai jaunākajiem sacensību dalībniekiem un tiem, kas veic īsākās distances nebūtu garlaicīgi, kamēr mamma, tētis vai draugi piedalās garākajās distancēs, pašus mazākos bērnus izklaides zonā pieskatīs bērnu draugi – pasaku tēli, ar kuriem kopā izspēlēt dažādas spēles, rotaļas, piedalīties meistardarbnīcās. Lielākie tikmēr varēs doties Slackline.lv virvju trasēs, līdzdarboties dabas izziņas aktivitātēs!

Taku skrējiena sacensības noslēgsies ar visu distanču "Zaķis", "Stirnu buks", "Lūsis" dalībnieku balvu izcīņu – loteriju pēc tam, kad finišējis pēdējais sacensību dalībnieks! Kāds atkal mājup dosies ar jaunu PolarV800 pulsometru, kāds ar jaunu ASICS GEL-FujiRunnegade apavu pāri, cits ar veikalu "MySport", "Maratons" vai "Veikals 42km", Fuelbelt dzērienu jostu un pulk citām balvām!

Nesēdi mājās, tiekamies mežā!

Taku skrējiena seriāla "Stirnu buks’2015" skrējieni notiek izcili ainaviskās vietās – Garkalnes mežu, Abavas senlejas, Pokaiņu meža un Zebrus ezera, Talsu pauguraines un Milzkalnes mežu mistēriju pilnie un ainaviski bagātie meža ceļi un taciņas, garāmskrienot ļaus izbaudīt arī pa kādam kultūrvēsturiskam objektam, neskaitāmiem pauguriem, pilskalniem, gravām, esošām un pamestām slēpošanas trasēm, mežacūku vannām un citiem MammasDabas izaicinājumiem!

Atgādināsim, kā lētāk pieteikties uz šo pasākumu var tikai līdz 19.jūlijam!Vairāk par taku skrējienu seriālu "Stirnu buks'2015"::

http://www.stirnubuks.lv/

"Stirnu buks'2015" ietilpst multi-sporta seriālā "Volkswagen-kauss’2015"::

http://www.volkswagen-kauss.lv/

Biežāk uzdotie jautājumi::

http://www.stirnubuks.lv/par/

You Tube kanāls:: saite

 

Rimants Liepiņš, mob.t.29558557, Rimants@platforma.lv23.07.2015

Pievienotie attēli